​آسانسور شکوه ایرانیان شایسته

تهران، خیابان پاسداران، کوچه دشتستان پنجم پلاک 28 واحد 12
هر روز هفته 24 ساعته

ابعاد مورد نیاز جهت اجرای آسانسور

با سلام

این سری مقالات جهت آشنایی کارفرمایان محترم و معماران عزیر تدارک دیده شده تا با آسانسور هایی حداقلی استاندارد آشنا شوند و بتوانند در ساخت و دساز اسانسور هایی ایمن و مرتبی در برج ها و بنا های خود از آن استفاده نمایند تلاش شده تا با زبان ساده و قابل  درک برای شماعزیزان محترم ارایه گردد.

یکی از سوالات همیشگی که کارفرمایان، مهندسین ناظر و طراح عزیز دارند ابعاد مورد نیاز  آسانسوربرای هر سقف و چاله آسانسور ( pit  ) است.

برای یک آسانسور حداقلی 6 نفره به ابعاد 160 * 160 نیاز است به این معنی که در یک آسانسور با سرعت یک منر بر ثانیه و با سرنشین 6 نفر 450 کیلوگرم هر صقف به حفره ای به ابعاد 160 * 160 سانتی متری تیاز دارد این ابعاد چه با اسکلت فلزی و یا بتونی تفاوتی نمی کند.

برای آسانسور 8 نفره 600 کیلوگرم 160 * 200 سانت

فقط توجه داشته باشید هنگام اجرای طبقات این ابعاد در طبفات بالا در یک راستا و شاقول با طبقه پایینی اجرا گردد و این مربع توسط قالب بند عمود برهم و در یک راستا اجرا گردد.

توجه داشته باشید در هنگام اجرا قالب بند آلماتور بندعزیز  با دقت کم کار نکنند و تخته قالب با سقف پاییتی در یک راستاباشد و یا هنگام بتون ریزی با فشار یتون فالب از جای خود تکان حورده و جابجا نگردد.

نصاب آسانسور هنگام اجرا با انداختن شاقول و ریسمان همیشه کوچک ترین فضا را در نظر می گیرد و نبایستی کار آسانسور به یک حداقل چهار نفر کاهش  یابد در صورتی که کارفرما هزینه آسانسور شش نفره را مجبور است که پرداخت نماید.

نکته بعدی اجرای چهار پلیت 15 * 15  سانت با میلگردهایی که به صورت شاخک ( برای ریشه ) جوش کاری شده تهیه شود و در چهار کنج این ابعاد در روی سطح بتون و یا پودرکار گداشته شود. تا آهنگر بتواند برای نصبر آهن آلات و نبشی های ستون اسکلت آسانسور از آنها استفاده نمایید

این پلیت ها نباید وسط چاه آسانسور اجرا شود تاکید بر چهار کنج است.

و نکته آخر چاله آسانسور در پایین ترین ایستگاه ( زیرزمین ) بایستی 160 سانتی متر هم عمق داشته باشد این عمق از کف تمام شده پایینن ترین ایستگاه محاسبه و اجرا گردد وبایستی ارتفاع لازم جان پناخ تامین گردد.

بهتر است که ابعاد این چاهک 170در 170 باشد تا آهنگر بتواند کلاف پایین آهن کشی را بهتر و راحت تر اجرا کند. و نباز به کنذه کاری و رول بوت نباشد چهار پلیت 20 در 20 یک سانت ضخامت در کنج کف فراموش نگردد.

در آخر از این که این مطلب را خوانندید سپاسگزارم این مطلب حداقل بوده و کامل نیست و کسانی که صاحب تظر هستند می توانند مطلب خود را به اینجانب محمد خلیل پور اعلام و ارسال  فرمایند تا از آنها استفاده شده و اگر مطلبی فراموش شده برای استفاده شما عزیزان و همکاران تکمیل گردد و خوشحال می شوم اگر سوالی دارید برای من بفرستید و یا تماس بگیرید که به آن مطالب در مقالات بعدی بپردازم